Využití endoskopie v interně
Jde o velmi důležitou skupinu vyšetření, která pomáhají diagnostikovat tak dokonale, že nejen nahradili řadu rtg vyš. (Př. Rtg žaludku se provádí jen vyjímečně), ale dokonce i umožňují řadu operačních výkonů.Vsunula se mezi Rtg vyš. a operaci.
Metody umožňují přímý pohled do tělní dutiny nebo orgánu.
Základem je optický přístroj=endoskop=skládá se z části optické a z tubusu.Ten je dnes většinou dokonale ohebný, protože je vybaven vláknitou optikou=skleněná vlákna v počtu 200 000, vedou i při výrazném ohnutí světelný paprsek.Vlákna se nazývají FIBRA=proto metoda=FIBROSKOPIE.Současně vedou i světlo,ale zdroj světla je vždy umístěn mimo nemocného v okuláru přístroje.Vzniká dokonalý, nezkreslený dobře osvětlený obraz,který je možno fotografovat připojeným aparátem, nebo urč.proces filmovat je-li připojena kamera.
FIBROSKOP=ENDOSKOP je vybaven přídavným zařízením=DIOPTICKÉ KLEŠtĚ,kterými lze při vyšetření odebírat vzorky sliznice=biopsii k histologickému vyšetření nebo provádět léčebné zákroky,př:odstranit polypy,cizí těleso,kamínek ve vaterské papile atd.
Popis jednotlivých vyš.+příprava
1)BRONCHOSKOPIE-ohebný bronchoskop k vyšetření průdušnice a průdušek.Provádíme po premedikaci.Před vyšetřením musí být pacient 8hod.nalačno.Po vyšetření, 4hodiny nejí.
2)FIBROSKOPIE ŽALUDKU(=gastroskopie=endoskopie)+ ESOFAGOSKPIE
=vyš.jícnu+duodenoskopie=fib.vyš.duodena,coloskopie-vyš.celého tlustého střeva,sigmoideoskopie=do 60ti cm,nejčastěji se zde vyskytují nádory
Před vyš.8hod nalačno,po vyš.2hod nejíst.Lze bezpečně shlédnout celý žaludek,neexistují „slepá“místa.Fib.žaludku lze provést i jako akutní vyšetření k rychlému zjištění zdroje krvácení.
Každé 1.vyšetření žaludku a duodena musí být provázeno bioptickým vyšetřením a odebíráním 8-12 vzorků z různých míst sliznice.
3)LAPAROSKOPIE-kovový neohebný tenký tubus.Zavádí se po naříznutí kůže v ……. čáře vpravo.Vyšetřuje se :povrh jater,možno provést biopsii cílenou i necílenou,fundus žlučníku,žaludek i slezinu.