Eduard Petiška, Staré řecké báje a pověsti
Prométheus
Prométheus byl potomkem božského rodu Titánů. Dal lidem oheň a naučil je ho používat. Také je naučil číst, psát, počítat a léčit. Udělal z člověka rozumnou bytost a stal se skutečným „stvořitelem člověka.“ To se Diovi nelíbilo a odsoudil Prométhea k trestu: dal ho přikovat na vysokou skálu.
Ale Prométheus díky svému věšteckému umění věděl, kdy a jak Zeus padne. To se doneslo k Diovi a ten k němu poslal posla, aby to tajemství vyzvěděl. Prométheus však odmítl s poslem vyjednávat. Zeus svrhl skálu s Prométheem do hlubin Tartaru. Myslel, že zlomí jeho vzdor, ale když se mu to nepodařilo, dal ho vynést na světlo, aby mu připravil nové utrpení.
Dlouhá léta visel Prométheus přikován na skále a každé ráno přiletěl orel a vytrhl mu kus jater, který přes noc vždy dorostl. Své pomoci lidem nelitoval. Mezitím se Zeus změnil k obrému a nabídl mu za prozrazení tajemství milost, ale Prométheus nepřijal.
Vysvobodil ho až Hérakles. Zabil orla a dostal Prométhea na svobodu. Ten už vyzradil Diovi tajemství: Nesmí si vzít bohyni Thetidu, protože její syn převýší svého otce. Prométheus byl přijat na Olymp. Aby se splnila Diova přísaha, že Prométheus bude navždy připoután ke skále, musel Prométheus nosit prsten ze svých okovů s kouskem kavkazské skály. Na jeho počest pak začali prsten s kamenem nosit i lidé.
Tantalos
Byl nejoblíbenější syn Dia, proto mu otec spoustu věcí odpouštěl. Všechno má však své meze. Jednou Tantalos zabil svého syna Pelopa, rozkrájel ho na plátky a předložil bohům k jídlu. Ti ho však nesnědli, ale oživili. Zeus Tantala potrestal. Svrhl ho do podsvětí a uvalil na něj muka.
Bude stát v průzračné vodě, ale nebude se moci napít. Když se sehne, objeví se černá zem. Nad ním budou viset větve s ovocem, ale když si bude chtít utrhnout, foukne vítr a nadzvedne je. A ještě nad ním bude viset obrovský balvan vypadající, že každou chvíli spadne, ale nestane se tak a Tantala z věčných muk nevysvobodí.
Iáson a Médea
Iáson byl vychován kentaurem, protože ho k němu jeho otec přinesl z obavy před vládnoucím bratrem Peliem. Když vyrostl, chtěl se vrátit, aby Pelia donutil vrátit vládu, která náležela jeho otci. Zajistil si přízeň bohů. Pelias přislíbil navrácení vlády, když mu Iáson přinese zlaté rouno z Kolchidy. Iáson se s padesátičlenou výpravou vydal lodí na Kolchidu.
Král Aietes mu rouno nechtěl vydat, jedině když splní úkol – zaseje dračí zuby a přemůže vojáky, kteří z nich vyrostou. Iáson úkol splnil s pomocí Medey, Aietovy dcery, která se do něj zamilovala. Dala mi kouzelnou mast, díky které se stal 1 den neporazitelným. Aietés přesto odmítl rouno vydat. Iáson ho v noci ukradl s Médeou, která uspala hlídajícího draka, a odpluli.
Po delší době se vzali, protože Iáson myslel, že mu ještě bude užitečná. Po návratu domů, do Iólku, mu přes splněnou podmínku Pelias vládu nevydal. Rozhodl se tedy, že ho zabije. Předběhla ho Médea, ale museli z Iólku uprchnout před pomstchtivým Peliovým synem a Iáson se musel vzdát naděje na iólský trůn.
Ochranu jim poskytl král Kreon. v jeho zemi se jim narodili dva synové. Iáson chtěl získat korinthský trůn, vyhlédl si Kreontovu dceru Glauku a chtěl se s ní oženit. Médea však zabila Glauku i Kreonta i své dva syny a Iásona nechala žít, aby se utrápil žalem.
Daidalos a Ikaros
Daidalos byl největší řecký malíř, sochař, vynálezce. Když zjistil, že jeho synovec Tálos je nadanější než on, zabil ho. S pomocí bohů pak uprchl se synem Ikarem na Krétu, kde je ukryl král Mínos. Daidalos vybudoval pro jeho nevlastního syna Minotura (napůl býk, napůl člověk) ohromné bludiště. Jenže potom ho Mínos nechtěl pustit z Kréty, aby neprozradil tajemství a labyrintu.
Proto uprchl s Ikarem – sestrojil křídla z peří slepovaného voskem. Na cestě vyletěl Ikaros moc vysoko, slunce roztavilo vosk a on spadl do moře. Daidalos si uvědomil, že ho doma v Athénách čeká trest smrti, tak se uchýlil k sicilskému králi Kokálovi. Jenže Mínos ho našel a chtěl Daidala vydat zpět. Daidalos Mínose zabil – když se koupal, opařil ho.
Athéňané se dozvěděli, že je zbavil úhlavního nepřítele a dali mu milost a tak se Daidalos mohl vrátit domů.
Sisyfos
Když pro něj přišel bůh smrti Thantalos, spoutal ho a uvznil. Lidé přestali umírat. Zeus poslal Área, aby ho vysvobodil. Sisyfa potrestal: věčně musí valit balvan na vrchol hory, ale mahoře mu vždy vyklouzne a musí začít znovu.
Orestes – syn krále Agememnona a jeho manželky Klytaimnésty
Když se Agamemnon vrátil z Trójské války, byl zavražděn vrahy najatými jeho bratrem a svou manželkou. Když Orestes vyrostl, chtěl se pomstít. Vrahy zabil. Měl ale výčitky svědomí, že zabil vlastní matku. Pronásledovali ho bohyně pomsty Erýnie. S pomocí boha Apollóna se jech zbavil. Mezitím však získal vládu v Mykénách syn Agamemnonova bratrance Alétes. Orestes Alétea v sebeobraně zabil a usedl na trůn.