Eurípidés
všestranným vzdělaným stoupencem athénské demokracie. Dovršitel antické tragédie, ve svých hrách kritizoval společnost, její mravní a náboženské představy, stavěl se za humanitní vztahy a za práva žen! – pokoušel se zobrazit labilitu lidské duše, do svých tragédií zavádí nové prvky – postavy otroků, téma lásky, psychologie ženy – zastínil své slavné předchůdce a ovlivnil především novodobé světové drama
Médeia – o plavcích (argonautech), kteří se vydali hledat Zlaté rouno. Vlastník zlatého rouna měl dosáhnout vlády jako dědic krále Kréthea. Královská dcera Medeia zachránila vůdce argonautů – Iasóna a pomohla mu zmocnit se zlatého rouna. Odplula s ním do Korinthu, kde si však Iason oblíbil dceru krále Kreónta, Glauku, s níž se měl oženit. Medeia zosnovala krutou pomstu: poslala Glauce svatební roucho a ozdobu do vlasů. Šaty se na těle Glauky vznítily, Glauka uhořela a spolu s ní i její otec. Potom zavraždila obě své děti, které měla s Iasónem.
Tragédie – drama s vážným obsahem, v němž se hlavní hrdina dostává do nesmiřitelného konfliktu se silami silnějšími než je on sám a v zápase s ním podléhá, často i hyne.