Michal Viewegh, Báječná léta pod psa
– román o rodině, která žije v době normalizace
Děj se začíná odehrávat v roce 1962 narozením syna Kvida studující právničce při divadelním představení. Pak se autor vrací k tomu, jak se Kvidovi rodiče seznámili, studovali na gymnáziu a jakým způsobem a kde bydleli.
Dál popisuje život Kvida od útlého dětského věku. Byl svými prarodiči jako první vnuk v rodině hodně rozmazlován, a to hlavně jídlem, což se na jeho postavě dost podepisovalo až do puberty, kdy ze své tloušťky začal mít komplexy a snažil se zhubnout.
Jednoho dne se Kvidovi rodiče rozhodli přestěhovat z Prahy do Sázavy. Tam začal jejich syn chodit do školy a poznal Jarušku Mackovou. Zanedlouho přibyl do domu Kvidovi bratr Pako a chvíli po něm i babička Líba, která odmítala žít v pražském smogu. Původně si rodiče mysleli, že u nich babička bude bydlet jedno léto, ale nakonec tam zůstala až do své smrti. Po celou dobu svého pobytu vnucovala své rodině zdravý životní styl a bezmasá jídla.
V roce 1969 začal Kvido chodit s Jaruškou do školy a potom i gymnázium. Dále studoval vysokou školu a stále se scházel s Jaruškou. Na přání Kvidovi matky, aby měli dítě, které by rozvelelilo tatínky, se jim narodí dcera Anička. Stav otcovy psychózy se ale stejně nezlepší.
Kvidův tatínek je od počátku románu takový neprůbojný člověk, který se nerad hádá, a aby se nekřičelo, tak raději ustoupí od svého názoru. Jeho sebevědomí stoupne, když se v zaměstnání vyšvihne na vyšší místo a začne jezdit na služební cesty se spolupracovníkem Zvárou. Stane se z něj úplně jiný čkověk. Už neustupuje a za svým názorem si dokáže stát.
Ale když v práci klesne na vrátného, začne trpět psychickou nemocí. Uklidňuje se ve své dílně, kde si jednoho dne začne vyrábět dokonce svou vlastní rakev. Stav jeho neurózy se zlepší až po nástupu Gorbačova. Kvidův otec se k němu s nadějí upne.
V epilogu popisuje autor osudy postav od revoluce do 10. října 1991, kdy Kvido odevzává do nakladatelství Československý spisovatel rukopis svého románu Báječná léta pod psa.
Kniha se mi moc líbila, jelikož byla svým způsobem poučná, místy i vtipná a velice dobře se mi četla.