Próza a poezie
Vydávají se díla starších autorů píšou se knížky lidového čtení, převážně dobrodružného charakteru. Pro lidové publiku založil v r. 1791 Václav Matěj Kramerius knihkupecký a nakladatelský podnik Česká expedice, kde vydával staročeské literatury a knížky lidového čtení. Vynikl také jako novinář, zprvu byl redaktorem Schönfelddských c. k. poštovských novin, později vlastních Pražských poštovských novin, přejmenovaných nakonec na Krameriovy c.k. vlastenské noviny.
Václav Tháma
Herec, dramatik, pokoušel se o básnickou tvorbu v duchu tzv. anakreontiky (starořecká poezie Anakreómta z Teu, která opětovala lásku, přátelství atd.)
Vydal 2 svazku almanachu sborníku Básně v řeči vázané tam přispěly i další básnici jeho generace a také tam zařadil ukázky starší české poezie a překlady.
Příklad Thámova almanachu měl příznivou odezvu o 10 let později v dalším almanachu & Sebrání básní a zpěvů a Nové básně vyšly v letech 1795-1814. vydal je Antonín Jaroslav Puchmajer , přispěly zde i další básnici, např. Šebestián Hněvkovský, František Vladislav Hek atd. o Puchmajerově skupině hovoříme jako o první novočeské básnické škole.